Europos dieną Asvejos regioninio parko lankytojų centras buvo atviras visiems

Dubingiuose įsikūręs Asvejos regioninio parko lankytojų centras išskirtinai paminėjo Europos dienąir surengė gyventojams nemokamą atvirų durų renginį. Prie skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ prisijungusio regioninio parko darbuotojai džiaugiasi, kad sulaukiama vis didesnio susidomėjimo ir kviečia lankytojusį kitus planuojamus renginius.

 Atvirų durų renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Dubingių seniūnijos seniūnas Kęstutis Kaminskas, o Asvejos regioninio parko lankytojų centro pastato sutvarkymo ir įrengimo projektą trumpai pristatė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovė Diana Rakauskaitė bei Asvejos regioninio parko direktorius Rimantas Glambokas.

„Regioninio parko lankytojų centras įkurtas architektūros paveldu pripažintame pastate, kurio sutvarkymo ir pritaikymo projektas reikalavo didelių lėšų ir nebūtų įgyvendintas be ES struktūrinių fondų investicijų. Todėl Europos dienos proga nusprendėme lankytojams daugiau papasakoti apie šį projektą bei supažindinti su jo rezultatais, leidžiančiais pasigrožėti kraštovaizdžiu bei susipažinti su Dubingių istorija“, – mintimis apie įvykusį renginį dalinosi R. Glambokas.

Atvirų durų renginiodalyviai kartu su Asvejos regioninio parko specialiste Laura Leškevičiūte apžiūrėjo lankytojų centro patalpose įrengtą ekspoziciją, skirtą ilgiausiam Lietuvoje Asvejos ežerui, taip pat ekskursijos metu lankytojai susipažino su istorine Dubingių piliaviete, išgirdo kunigaikščių Radvilų istoriją ir aplankė jų palaidojimo vietą.

Lankytojus stebina intriguojančiomis istorijomis

Jaukiame miestelyje įsikūręs lankytojų centras praėjusiais metais sulaukė virš 4 tūkst. gyventojų iš visos Lietuvos, o Dubingių piliavietę aplankė net 19 tūkst. „Dubingiai dažnai tampa maloniu turistų atradimu. Dubingiuose pilį turėjo Vytautas Didysis, rūmus kunigaikščiai Radvilos, o XIX a. pirmai pusei būdingos architektūros karčemą miestelyje pastatė grafas Boleslovas Tiškevičius. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos iniciatyva 2008 m. buvusios karčiamos pastate ir įkurtas lankytojų centras. Rekonstruojant patalpas stengtasi išlaikyti autentišką stilių, todėl šis objektas yra įtrauktas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą“,– pasakoja L. Leškevičiūtė.

Asvejos regioninio parko lankytojų centre įrengta ekspozicija „Ilgiausio Lietuvos ežero slėpiniai, archeologinis paveldas“, kurioje atskleidžiamasslenkančių ledynų suformuoto ežero unikalumas, apylinkių reljefo ir augmenijos savitumas. Ekskursijos metu lankytojams taip pat rodomas režisierių Akvilės Anglickaitės ir Irmos Stanaitytės parengtas dokumentinis filmas „Ežerų dugne“. Taip pat susidomėjimą kelia batimetrinis ežero žemėlapis, leidžiantis pasiekti tolimiausias Asvejos kerteles, susipažinti su ežero dugnu net nekeliant kojos iš lankytojų centro ir eksponatų ieškojimo žaidimas. Tai archeologo atradimų plotelis, kur po smėliu ir apsauginiu stiklu slepiasi šio krašto radiniai. Juos atrasti galima pasinaudojus mažu šepetėliu nuvalant smėlį.

Didžiausio dėmesio visuomet sulaukia Dubingių piliavietėje įrengta Radvilų rūmų liekanų ekspozicija, kurioje galima apžiūrėti 2005–2009 metais vykdytų archeologinių tyrimų metu atkastus Radvilų buvusių rūmų pamatus, rūsius, demonstruojami išlikę autentiški rūmų sienų bei grindų fragmentai.Vedamų ekskursijų metu lankytojai išgirsta intriguojančių istorijų apie anų laikų kunigaikščių gyvenimo kasdienybę, įdomių faktų, pavyzdžiui, kodėl buvo Radvilos Juodasis ir Rudasis, kodėl šiuose rūmuose penkis mėnesius buvo slepiama Barbora Radvilaitė, kur rūmuose buvo saugomi lobiai, laikomos maisto atsargos ar kalinami prasikaltę bajorai.

Gyventojams – daugiau kultūrinių ir edukacinių renginių

Asvejos regioninio parko lankytojų centre teikiama ne tik aktuali informacija lankytojams, vedamos ekskursijos, bet ir organizuojami edukaciniai bei kultūriniai renginiai. Dubingių miestelio gyventojai ir svečiai susirenka pažiūrėti filmų, paklausyti įdomių knygų pristatymų, dalyvauja tradicinėse šventėse.

Šį penktadienį lankytojų centras kviečia į N. Narmontaitės ir P. Kovo knygų pristatymą. O nespėję apsilankyti įvykusiame Asvejos regioninio parko atvirų durų renginyje, kviečiami čia atvykti gegužės 16 d.nuo 18 val.Parko lankytojų centras jungiasi prie muziejų nakties iniciatyvos ir kviečia nemokamai aplankyti archeologinę Radvilų rūmų liekanų ekspoziciją.