Parodoje Dubingiuose – meninės fotografijos ir dailininkų kūrybiniai štrichai naujai bažnyčiai

Dubingiuose įsikūrusiame Asvejos regioninio parko lankytojų centre atidaryta paroda „Menas pasakoja apie paveldą: Dubingių Šv. Jurgio bažnyčia“. Iki rugsėjo 29 d. veiksiančioje parodoje eksponuojami žinomų šalies menininkų sukurti projektai statomos Dubingių bažnyčios interjerui bei fotožurnalisto Vidmanto Balkūno ir jo vadovaujamos jaunųjų fotomenininkų grupės nuotraukos, kuriose užfiksuota šiandienos Dubingių kasdienybė.
Parodai skulptorius Alfonsas Vaura pateikė kompozicijos didžiajam altoriui eskizus, dailininkė tekstilininkė Loreta Švaikauskienė – atvaizdo Šv. Jurgio altoriui bei dekoro ornamentinius sprendimus, restauratorius Bangutis Prapuolenis – liturginių baldų, o menininkas Jonas Stankevičius vitražo projektus. Visi šie menininkai vasaros pradžioje prisijungė prie ,,Aurelijos ir Aurelijaus Rusteikų fondo“ inicijuoto projekto „Menas pasakoja apie paveldą: Dubingių Šv. Jurgio bažnyčia“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Kiek vėliau savanoriškai prie šio projekto prisijungė dar keletas menininkų: interjero architektas ir tarpdisciplininių menų dailininkas Vladas Oržekauskas, tapytojas – monumentalistas Juozas Vosylius. Abu jie parodai sukūrė Kryžiaus kelio stočių (stacijų) eskizus. V. Oržekauskas siūlo Dubingių Šv. Jurgio bažnyčiai stacijas austi iš žakardinio gobeleno, o J. Vosylius – tapyti.
„Kūrėjai pabandė aktualizuoti nykstančio ir atgaivinto paveldo problematiką per vieną svarbiausių Dubingių krašto bendruomenei objektų – istorinės Šv. Jurgio bažnyčios – įamžinimą vizualiniuose menuose. Lauksime atsiliepimų kolegų menininkų, menotyrininkų, dvasininkų ir pačių Dubingių gyventojų. Remiantis sukurtais projektais dar šį rudenį bus sprendžiama, kurie eskizai materializuosis ir kokie meno darbai papuoš bažnyčią ateityje“, – pasakoja parodos organizatorė Aurelija Rusteikienė.
Savanoriškai prie projekto „Menas pasakoja apie paveldą: Dubingių Šv. Jurgio bažnyčia“ prisijungė grupė jaunųjų fotografų. Juos pakvietė šio projekto dalyvis fotožurnalistas Vidmantas Balkūnas. Jo vadovaujama 9 fotomenininkų grupė rugpjūčio mėnesį dalyvavo dviejų dienų fotoplenere ,,Foto žvilgsnis: Dubingiai šiandien” ir šiai parodai pateikė per 30 nuotraukų.
„Susitikę Dubingiuose bandėme išsiaiškinti ir įamžinti dalykus, kurie, pasak vietinių gyventojų, yra įdomūs arba tokie pasirodė mums. Viena įdomesnių istorijų užfiksuotų nuotraukose pasakoja apie tai, kaip dvi moterys šalia Dubingių gamina sūrius, kokia yra jų kasdienybė nuo ankstyvo ryto iki vakaro. Įdomu buvo fotografuoti ir Dubingius naktį ar iš oro, pasitelkus droną“, – pasakoja V. Balkūnas.
Paklaustas, kokie jam pasirodė Dubingiai, fotožurnalistas papasakojo daug keliaujantis po Lietuvą, tad ir Dubingiuose jau ne kartą ir ne du buvęs. „Labai nustebino, ant tilto sustatytos kameros, niekur nesu to matęs, o jei rimtai, tai miestelis gražus, sutvarkytas, bendruomenė pakankamai aktyvi, todėl gyvybė tikrai jaučiasi, net ir pasivaikščiojus toliau nuo centro galima surasti įdomių dalykų“, – įsitikinęs fotožurnalistas.
Dubingių bažnyčia praėjusio amžiaus VI dešimtmetyje net du kartus sudegė iki pamatų. 1954 m. supleškėjo parapijai nuo XVII a. antros pusės tarnavusi medinė bažnyčia, o po ketverių metų ir senoji medinė kapinių koplyčia, kurioje po pirmojo gaisro buvo įrengti maldos namai. Šiuo metu verslininkų Aurelijos ir Aurelijaus Rusteikų įkurtas fondas rūpinasi naujos bažnyčios statyba. Kitų metų vasarą planuojama baigti šiuos darbus, sutvarkyti šventorių, tačiau dar nežinoma, kiek laiko prireiks maldos namų vidaus įrengimui ir meno kūrinių įkurdinimui bažnyčios interjere.

Informacija iš http://moletas.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=991&Itemid=1