Kviečia Lietuvos regioniniai parkai

Kviečiame keliauti po Lietuvos regioninius ir nacionalinius parkus bei dalyvauti pažintinių kelionių po gamtą konkurse. Lankomų vietų sąraše – pažintiniam turizmui pritaikytos vietos, nauji lankytojų centrai su moderniomis ekspozicijomis, populiarūs gamtiniai maršrutai. Pažintinių kelionių konkursą organizuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos kartu su žurnalu „Kelionės ir pramogos“. Projektas skiriamas Lietuvos regioninių parkų 20-mečiui.

Konkurso „Kviečia Lietuvos regioniniai parkai“ metu siūloma aplankyti regioninių ir nacionalinių parkų įdomesnes vietoves, gamtos bei kultūros paveldo objektus ir fotoaparatu juos užfiksuoti. Konkurso trukmė – 2012 m. balandis – rugsėjis. Daugiau apie konkursą – http://www.vstt.lt/VI/index.php#a/1461

Asvejos regioniniame parke kviečiame aplankyti – Radvilų rumų gaubtą ir Gurakalnės pelkės pažintinį taką

Radvilų rūmų gaubtas Dubingių piliavietėje

Ryškiausia Asvejos regioninio parko vertybė – Dubingių piliavietė – reikšmingas Lietuvos istorijos ir kultūros paminklas. 2012 m. viduryje lankytojus į ją kvies eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai. Virš Dubingiuose atkastų Radvilų rūmų griuvėsių pastatytas gaubtas. Taip itin vertingas kultūrinio paveldo objektas liks prieinamas visuomenei. Besidomintys praeitimi galės užeiti į vidų ir apžiūrėti daugiau ar mažiau išlikusias autentiškas XV-XVII a. statinių liekanas.
Dubingiai Livonijos kronikose jau minimi nuo 1334 m. Dubingių piliavietėje Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas pastatė mūrinę pilį ir bažnyčią. Labiausiai Dubingiai suklestėjo ir išgarsėjo Radvilų laikais, nuo XVI a. pradžios. Piliavietės inventoriai rodo, kad Radvilų rūmai buvo mūriniai, dviejų aukštų, su rūsiais, bokštu ir kitomis patalpomis.
Po projekto „Viešosios kultūrinio turizmo infrastruktūros pritaikymas kultūrinio turizmo plėtrai“ metu vykdytų restauravimo bei apsauginio gaubto darbų užbaigimo, lankytojai bus kviečiami apžiūrėti XVI a. statytų rūmų gerai išlikusius rūsius: iždinę, alaus-vyno rūsį ir kalėjimą, taip pat XVII a. statyto rūmų priestato fragmentus.
Radvilų rūmų liekanos yra Dubingių piliavietėje, Asvejos ežero pusiasalyje, anksčiau buvusioje saloje.
Nusifotografuoti reikia priešais pagrindinį įėjimą į Radvilų rūmų liekanas uždengiantį gaubtą.
Gurakalnės pelkės pažintinis takas

Gurakalnės aukštapelkė yra 3 ha ploto. Jos paviršius išgaubtas, būdingas didelis durpių klodo rūgštingumas. Aukštapelkę maitina tik krituliai ir paviršinis vanduo, mineralinių medžiagų yra labai mažai. Pelkėje kaupiasi durpės – užmirkusioje dirvoje augalinių liekanų skaidymas vyksta lėtai ir jos virsta durpe. Todėl auga tik rūgščią terpę mėgstantys augalai: gailiai, viržiai, vaivorai, kiminai, spanguolės. Kiminai yra pagrindinis aukštapelkių augalas. Dėl jų išskiriamų cheminių medžiagų, vanduo būna rūgštus, o tai stabdo organinių medžiagų irimą. Dėl to, aukštapelkėse gerai išlieka įvairios augalų ir gyvūnų liekanos, žmogaus pagaminti dirbiniai. Geologai pagal pelkėse susiklosčiusius žiedadulkių sluoksnius gali nustatyti kokia augalija vyravo tam tikroje teritorijoje prieš keliolika tūkstančių metų. Per Gurakalnės pelkę veda įrengtas medinis takas, todėl visą pelkės grožį galima pamatyti esant pelkės viduryje.
Į Gurakalnės pelkę reikia važiuoti keliu Dubingiai – Joniškis. Už maždaug 3 km nuo Dubingių sukti į dešinę. Posūkį nurodo ir informacinis ženklas „Poilsio centras „Dubingiai“. Pasukus tuo keliu važiuoti apie 1,5 km iki informacinės rodyklės „Gurakalnės pelkė“. Miško keliuku iki pelkės keliauti teks dar apie 0,5 km.
Nusifotografuoti reikia mediniu taku pasiekus pelkės vidurį.