Dubingių piliavietė

Apsilankę Asvejos regioniniame parke, būtinai užlipkite į Dubingių piliavietę.

Dubingių piliavietė – išskirtinis Lietuvos istorijos, archeologijos ir memorialinio paveldo objektas.

Dubingių piliavietė (Pilies kalnas), esanti Asvejos ežero pusiasalyje, kuris ankščiau buvo sala, yra viena iš 50 Lietuvoje tvirtai indentifikuotų ir sutapatintų su pilimi piliaviečių (viena didžiausių savo plotu). Kalvos ilgis ~500 m , plotis rytiniame gale ~100 m, vakariniame ~200 m. Dubingių piliavietė paskelbta Lietuvos kultūros paminklu ir yra ryškiausia Asvejos regioninio parko ir  viso Dubingių krašto kultūrinė vertybė.

Piliavietėje eidami pažintiniu taku iš anksčiau buvusios salos, dabar pusiasalio,  galėsite grožėtis ilgiausio, vieno giliausių ir didžiausių Lietuvos ežerų panorama. Dubingių pilis – svarbus XIV-XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilo Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingių piliavietėje stovėjusi pilis buvo viena iš nedaugelio Lietuvos pilių , stovėjusių ežero saloje. Po Žalgirio mūšio LDK kunigaikštis Vytautas čia pastatė pilį, taip pat fundavo ir pastatė šv. Dvasios vardo bažnyčią.

XVI a. prdž. piliavietė atiteko Radviloms. Nuo to laiko iki XVII a. vid. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos. Piliavietėje galima aplankyti Radvilų rūmų liekanų ekspoziciją bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vietą su Radvilų laidojimo panteonu.

Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėmis prie archeologinių ir gamtinių objektų. Natūralaus grunto pažintinio tako ilgis 1,5 km. Eidami juo Jūs turėsite galimybę ne tik grožėtis išskirtinio grožio gamtos vaizdais, bet ir esančiuose įrengtuose informaciniuose stenduose sužinoti Jums svarbią ir konkrečią vietą apibūdinančią informaciją.

Dubingių piliavietė graži visais metų laikais.

Įdomu ir tai, kad Dubingių piliavietėje balandžio-gegužės ir rugsėjo-spalio mėnesiais galima pamatyti gerokai daugiau žalčių nei kitu metų laiku.