XV a. pabaigoje – XVI a. pradžioje Dubingiai perėjo Radvilų nuosavybėn. Jurgio Radvilos valdymo laikotarpiu jie tapo rezidencine giminės valda.
Archeologinių tyrimų metu atkasti šių didikų rūmų pamatai, kurių ankstyviausioji dalis siekia XV a. Mikalojus Radvila Rudasis XVI a. viduryje rūmus rekonstravo. Po jo mirties iki pat XVII a. pradžios Dubingių piliavietėje didesni statybos darbai nevyko. 1547-1548 m. žiemą, po slaptų vestuvių su karaliumi Žygimantu Augustu, Dubingių dvare 5 mėnesius gyveno Barbora Radvilaitė.
XVII a. pradžioje Kristupo Radvilos iniciatyva rūmai buvo rekonstruoti ir gerokai padidinti. Dubingių inventoriuose minima, kad šioje vietoje stovėjęs didelis namas su priestatu, kuris buvo pagrindinis pilies statinys. Istoriniai šaltiniai mini, kad pastato stogas buvo dengtas čerpėmis, kambariai su stiklo langais ir baltų koklių krosnimis. Rūmuose buvę trys rūsiai: kalėjimas, iždinė ir alaus rūsys. Rūmų prabangą liudija kasinėjimų metu rasti herbinių koklių su Vyčiu bei Žygimanto Augusto monograma, taip pat langų stiklų fragmentai. Kokliai su valstybės simboliu buvo naudojami tik ypatingas pareigas užimančių asmenų rūmuose, o XVII a. pradžioje langus stiklindavo tik pasiturintys didikai.
Nuo XVII iki XVIII a. Dubingiai buvo kelis kartus nusiaubti priešo kariuomenių, rūmai ir bažnyčia apgriauti ir nebeatstatyti.
Piliavietėje taip pat yra ir buvusios bažnyčios vieta. Nuo XVII a. pradžios Dubingių evangelikų reformatų šventovę buvo siekiama paversti Radvilų giminės mauzoliejum. Sunykus evangelikų reformatų bendruomenei, pastatas nebuvo tvarkomas ir savaime suiro.
2009 m. šių bažnyčių vietoje buvo įrengta kripta, kurioje perlaidoti 5 vyrai ir 3 moterys: Mikalojus Radvila Rudasis, Mikalojus Radvila Juodasis su žmona ir kiti Radvilų palikuonys.
Ekskursijos po Dubingių piliavietę
Pats piliakalnis dar iki XIX amžiaus buvo sala, kurią jungė du tiltai. Vytautą Didysis 1412 m. čia pastatęs pilį ir bažnyčią. Archeologinių tyrimų metu rasta radinių datuojamų iš XI a. ir manoma, kad čia dar seniau stovėjusi pilis ir ar ginybiniai įtvirtinimai. Ekskursijos metu išgirsite, kada ir kaip Dubingius išgarsino Radvilų giminė, turėjusi čia prabangius rūmus ir bažnyčią, kuri vėliau tapo Radvilų giminės laidojimo panteonu. Žvelgdami į buvusių Radvilų rūmų liekanas klausysitės pasakojimų apie tai, kaip anuomet buvo statomi rūmai, koks gyvenimas juose vykęs, kokius sunkumus tekę išgyventi Barborai Radvilaitei, kuri po slaptos santuokos su Žygimantu Augustu pilyje praleidusi beveik penkis mėnesius. Atidavę pagarbą Radviloms, kurių palaikai čia perlaidoti, klaidžiosite piliavietės takais ir klausysitės pasakojimų apie Dubingių tiltą, apie prezidentą A. Smetoną, apie Asvejos ežero gelmėse rastus radinius.
Ekspozicijos lankymas su gidu – 1 valanda – 4 Eurai/asmeniui*
– Vaikams iki 6 metų nemokamai.
*Ekskursija vedama, jei susidaro 10 ar daugiau asmenų grupė. Jei grupė mažesnė, tai mokama kaip už 10 asmenų grupę.
Patekimas į buvusių Radvilų rūmų ekspoziciją galimas ir automobilių tiem, kas turi judėjimo negalią. O ekspozicijos viduje įmanomas judėjimas su neįgaliojo vežimėliu. Dėl patekimo ant piliakalnio su automobiliu susisiekite telefonais, nes kelias į piliakalnį uždarytas rakinamu užtvaru.