Purviniškių pilkapynai

Purviniškių pilkapiai yra tarp Jutonių ir Purviniškių gyvenviečių, šalia legendomis apipintų Jagomanto ir Velniuko ežerų. Pasakojama, kad šiose vietose vaidendavosi ir kad Jagomante yra paslėptas prancūzų karių auksas. Apie tai išlikę daug vietinių žmonių istorijų.
Aplink gyvenvietes yra aptikta senovės sakralinių vietų. Apie tai rašoma Vykinto Vaitkevičiaus knygose „Senosios Lietuvos šventvietės: Aukštaitija“ ir „Baltų šventvietės prie Lietuvos saugomų teritorijų ištakų“.

1999 m. buvo atliekami Purviniškių pilkapyno, dar vadinamo Prancūzkapiais, archeologiniai tyrimai. Aptiktas vienas degintinis kapas, įkapėse buvo geležinė apdegusi yla. Pilkapynai datuojami I tūkst. pabaiga – II tūkst. pradžia. Pilkapių sampilai nuo 6,5 m iki 15 m skersmens, jų aukštis nuo 0,2 m iki 1,9 m. aukščio.

Apie IV a. rytinėje Lietuvos dalyje nusistovėjo paprotys mirusiuosius laidoti pilkapiuose. Asvejos regioninio parko teritorijoje yra 8 pilkapynai. Stambiausias ir įspūdingiausias Jutonių (Dubingių) pilkapynas. Asvejos apylinkių pilkapynai datuojami I tūkst. II puse – II tūkst. pradžia. Tyrinėtuose rasta griautinių ir degintinių kapų, taip pat rasti ir griautinis bei degintinis žirgų palaidojimai.

Nepritaikyta lankyti žmonėms su judėjimo negalia.