GURAKALNĖS AUKŠTAPELKĖ

by N. Brusokas

Kur Asvejos regioninio parko laumės sakmes seka, pažinti kviečia.

Tai vos 3 hektarų plotelis, maitinamas išskirtinai tik kritulių ir paviršiniu vandeniu, kur per tūkstantmečius išsivystė savita, itin rūgščią terpę mėgstanti augalija.

Čia telpa ne tik vabzdžiaėdės saulašarės, kvapu svaiginantys gailiai, ar švelnumu užburiantys švyliai…

Čia saugomas ir unikalus kraštovaizdis.

Nors Pasaulinę pelkių dieną talkomis minėjome prieš dvi savaites, tvarkėme Gurakalnės aukštapelkę apaugusias menkavertes atžalas, lai tuo nesibaigia pagalba šlapynių ekosistemoms.

AČIŪ visiems pasidalinusiems savo mintimis apie tai, kuo mums svarbios pelkės. Jūsų siųsti video atsakymai sugulė į 6 minučių reportažą. Reportažą rasite čia – https://www.youtube.com/watch?v=RvTl3H5vZhA

O visi geri darbai ir prasideda nuo minties.

2022 m. veiklų pristatymas

by N. Brusokas

Kviečiame prisijungti į Asvejos regioninio parko 2022 m. veiklų pristatymą:

VASARIO 24 DIENĄ (PENKTADIENĮ)

10 VAL.

Organizuojame nuotoliniu būdu, kad visi besidomintys galėtų prisijungti, aptarti Jums rūpimus klausimus.

Nuoroda:

https://teams.live.com/meet/9457610777502

Pristatysime darbus, nuveiktus 2022 metais, apžvelgsime, ką mums atneša 2023-tieji.

Taip pat tai puiki proga išsakyti savo pastabėjimus, klausimus susijusius su Asvejos regioninio parko veikla.

Lauksime Jūsų!

Gamtajausmių dainų ir eilių vakaras

by N. Brusokas

Sausio 25 – oii tradiciniame mūsų kalendoriuje – Pusiaužiemio šventė. Gamtoje ima rodytis nedrąsūs pavasario ženklai. Žmogus tą dieną savo aplinkoje veiksmu, mintimi, žodziu turi pažadinti gamtos gyvastį.

Maloniai kviečiame sausio 26d. 17val. jaukiai draugėje pasidžiaugti saulėgrįžos dovanotu šviesėjančiu paros laiku, pasidalinti savo eilėmis ar dainomis.

Rengėjai

Atminties kelias. Dubingiai 1941-2022. Vardai

by N. Brusokas

Minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, rugsėjo 23d. po mišių skaitysime Dubingių žydų vardus. Skaitymas vyks 12 val. Dubingų Šv. Jurgio bažnyčioje.

Švytinčių piešinių „Pas ką žiedas žydi? paroda Dubingiuose

by N. Brusokas

 Asvejos regioninio parko Lankytojų centre eksponuojami Evelinos Matusevičiūtės-Tamkvaitienės , žinomos Evos Laumos slapyvardžiu darbai. Menininkė savo kūrybos stilių atrado grafikoje. Būtent šioje srityje ji pasižymėjo  išskirtine estetika ir sulaukė pripažinimo – 2013-2022 m. surengta net septyniolika personalinių menininkės parodų. 2018 m. suteiktas meno kūrėjos statusas.

Menininkės darbai atlikti naudojant įvairias priemones: UV šviesoje šviečiantys akriliniai dažai, pieštukai, tušinukai ir t.t..

Savo darbais meninkė siekia sužadinti vaizduotę žiūrovui, kai mikro susilieja į makro ir atvirkščiai… .

Gerų emocijų ir malonių akimirkų apžiūrint parodą Dubingiuose.

Asvejos RP Lankytojų centro administratorė Vida Domarkienė

SKAIČIAVO ASVEJOS REGIONINIO PARKO DIENINIUS DRUGIUS

by N. Brusokas

Kiek dieną skaido drugių? Ar juos pažįsti? Ar žinai jų vardus? Ką drugeliai valgo? Ar  patinai ir patelės skiriasi savo išvaizda, dydžiu, elgsena? Į šiuos ir daug kitų klausimų atsakymus buvo galima sužinoti praėjusį sekmadienį Asvejos regioniniame parke, kur BMS Lietuva – dieninių drugių stebėjimo programos, koordinatorės Inga Banytė ir Eglė Vičiuvienė surengė mokymus. Vienos dienos drugių pažinimo bei skaičiavimo mokymai, buvo jau antri šiais metais.

Programos dalyviai dažniausiai sutinkamų rūšių drugius stebėjo Asvejos regioniniame parke ir Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai priskirtame Gemeliškio botaniniame zoologiniame draustinyje, kuris yra Ukmergės rajone. Tai vos 7,25 ha. teritorija, apimanti Gemeliškio kaimo pievas. Vienas iš draustinio steigimo tikslų – išsaugoti auksuotąsias šaškytes (Euphydryas aurinia), šarvuotąsias skėtes (Leucorrhinia pectoralis) ir užtikrinti palankią jų apsaugos būklę. Draustinis buvo įsteigtas 2011 metais. Deja, programos dalyviams šių drugių (Auksuotosios šaškytės) pamatyti neteko. Kita teritorija, kur skaičiuoti drugiai buvo Dubingių piliavietė.

Nors Lietuvoje gyvena net 101 dažniausiai matomų dieninių drugių rūšių, mokymų dalyviai turėjo galimybę geriau pažinti rugpjūčio mėnesį skraidančių dieninių drugių rūšių įvairovę, jų mitybinius augalus, taip pat išbandyti Butterfly Count programėlę, per kurią nustatyta rūšis patenka į vieningą stebėsenos sistemą.

Buvo sugauta ir suskaičiuota keliolikos rūšių dieninių drugelių, pagauti ir keli naktiniai drugeliai. Eglė Vičiuvienė teigia, kad daugiausia drugelių galima pamatyti pievose, kur yra gausų medingų, nektaringų augalų, tačiau ne visus. Yra drugelių, kurie minta pūvančiais vaisiais, dvėsena, net kitų gyvūnų išmatomis, kiti veisiasi ant trūnijančių medžių.

Drugeliai buvo gaudomi specialiais sieteliais, kad nebūtų pažeisti jų žvyneliai. „Drugelių kūnas yra padengtas spalvotais žvyneliais. Jie labai trapūs. Nė viena žuvis neturi tiek žvynų, kiek drugelis“, – sako programos koordinatorė Inga Banytė.

Europos dieninių drugių stebėjimo programa (eBMS) siekiama skatinti drugių ir kitų jiems artimų vabzdžių grupių stebėjimus ir apsaugą.

Aušrinės Šėmienės nuotraukos

Kviečiame dalyvauti švietėjiškose paskaitose

by N. Brusokas

2022 07 29-31 d. Dubingiuose vyks Tarptautinė mokslinė praktinė konferencija „Ultragarsinės diagnostikos vasaros mokykla 2022“.
Visi miestelio svečiai ir vietos gyventojai kviečiami pasiklausyti švietėjiškų paskaitų, kurias skaitys žinomi organų donorystės, organų transplantacijos specialistai.
Taip pat gyventojams bus sudaryta galimybė ultragarsu išsitirti pageidaujamus vidaus organus.

2022 m. liepos 29 d. 14.30 val.

Dubingių Šv. Jurgio bažnyčia

Organų donorystė: etiniai klausimai
Kun. prof. Andrius Narbekovas

Donorystės genai
Prof. Sonata Jarmalaitė, Nacionalinis vėžio institutas

Organų transplantacijos iššūkiai Lietuvoje
Artūras Bagotyrius, Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM

Inkstų transplantacija, jos istorija, perspektyvos
Doc. dr. Artūras Želvys, VUL Santaros klinikos

Vietos gyventojų visų organų ištyrimas ultragarsu

16.30 val.
Asvejos regioninio parko lankytojų centras
Prašome užsiregistruoti iš anksto
el. paštu LUA@eventas.lt arba telefonu +370 686 44483, nurodant savo vardą, pavardę, amžių ir tiriamą vietą.