SKAIČIAVO ASVEJOS REGIONINIO PARKO DIENINIUS DRUGIUS

SKAIČIAVO ASVEJOS REGIONINIO PARKO DIENINIUS DRUGIUS

Kiek dieną skaido drugių? Ar juos pažįsti? Ar žinai jų vardus? Ką drugeliai valgo? Ar  patinai ir patelės skiriasi savo išvaizda, dydžiu, elgsena? Į šiuos ir daug kitų klausimų atsakymus buvo galima sužinoti praėjusį sekmadienį Asvejos regioniniame parke, kur BMS Lietuva – dieninių drugių stebėjimo programos, koordinatorės Inga Banytė ir Eglė Vičiuvienė surengė mokymus. Vienos dienos drugių pažinimo bei skaičiavimo mokymai, buvo jau antri šiais metais.

Programos dalyviai dažniausiai sutinkamų rūšių drugius stebėjo Asvejos regioniniame parke ir Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai priskirtame Gemeliškio botaniniame zoologiniame draustinyje, kuris yra Ukmergės rajone. Tai vos 7,25 ha. teritorija, apimanti Gemeliškio kaimo pievas. Vienas iš draustinio steigimo tikslų – išsaugoti auksuotąsias šaškytes (Euphydryas aurinia), šarvuotąsias skėtes (Leucorrhinia pectoralis) ir užtikrinti palankią jų apsaugos būklę. Draustinis buvo įsteigtas 2011 metais. Deja, programos dalyviams šių drugių (Auksuotosios šaškytės) pamatyti neteko. Kita teritorija, kur skaičiuoti drugiai buvo Dubingių piliavietė.

Nors Lietuvoje gyvena net 101 dažniausiai matomų dieninių drugių rūšių, mokymų dalyviai turėjo galimybę geriau pažinti rugpjūčio mėnesį skraidančių dieninių drugių rūšių įvairovę, jų mitybinius augalus, taip pat išbandyti Butterfly Count programėlę, per kurią nustatyta rūšis patenka į vieningą stebėsenos sistemą.

Buvo sugauta ir suskaičiuota keliolikos rūšių dieninių drugelių, pagauti ir keli naktiniai drugeliai. Eglė Vičiuvienė teigia, kad daugiausia drugelių galima pamatyti pievose, kur yra gausų medingų, nektaringų augalų, tačiau ne visus. Yra drugelių, kurie minta pūvančiais vaisiais, dvėsena, net kitų gyvūnų išmatomis, kiti veisiasi ant trūnijančių medžių.

Drugeliai buvo gaudomi specialiais sieteliais, kad nebūtų pažeisti jų žvyneliai. „Drugelių kūnas yra padengtas spalvotais žvyneliais. Jie labai trapūs. Nė viena žuvis neturi tiek žvynų, kiek drugelis“, – sako programos koordinatorė Inga Banytė.

Europos dieninių drugių stebėjimo programa (eBMS) siekiama skatinti drugių ir kitų jiems artimų vabzdžių grupių stebėjimus ir apsaugą.

Aušrinės Šėmienės nuotraukos