Barboros Radvilaitės mito intriga bus atskleista Dubingiuose

Barboros Radvilaitės mito intriga bus atskleista Dubingiuose

Dubingiai švenčia Lietuvos didžiosios kunigaikštienės ir Lenkijos karalienės Barboros Radvilaitės 500-ąsias gimimo metines ir kviečia rugpjūčio 19 d. 16 val. į Dubingius, dalyvauti intriguojančioje istorikų doc. dr. Jolantos Karpavičienės ir Igno Račicko diskusijoje „Kodėl Dubingiai? Barboros Radvilaitės mito intriga“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Lietuvos ir Lenkijos sostų įpėdinio Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės-Goštautienės, jaunos našlės iš įtakingos Radvilų giminės, meilės istorija prasidėjo 1543 metais. Ketverius metus trukę slapti ryšiai po 1547 m. vasarą įvykusių tuoktuvių tapo vieša, visų aptarinėjama ir pritarimo nesulaukusia tų dienų aktualija. Žygimanto Augusto ir Barboros santykių įteisinimui nepritarė ne tik tėvai – Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Senasis su žmona Bona Sforca. Tam priešinosi ir Lietuvos bei Lenkijos didikai. Ši trumpa karališkos meilės istorija gyva jau penkis šimtus metų ir pasakojama iš kartos į kartą. Ji įkvepia kūrėjus, kelia diskusijas ir skatina prisiminti anuos tolimus laikus, tuomet gyvavusias tradicijas, pažinti valdovo – mylinčio žmogaus – pasirinkimą ir vertybes.
Humanitarinių mokslų daktarė J. Karpavičienė – viena iš labiausiai įsigilinusių į Radvilų giminės istoriją mokslininkių, be kitų pareigų – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedros docentė, turinti nepaprastą istorijų pasakotojos talentą. Diskusijoje su kolega istoriku Ignu Račicku Jolanta Karpavičienė atskleis įdomių faktų ir netikėtų interpretacijų ne tik apie Barborą Radvilaitę, bet palies ir platesnį, ypač Dubingiams aktualų kontekstą. Profesorius Alfredas Bumblauskas yra taikliai pastebėjęs, kad be Radvilų nėra Lietuvos Didžiosios Karalystės istorijos, o be Dubingių nėra Radvilų.
Tikrą dovaną klausytojams ir Karalienei pateiks puiki muzikantų komanda: klausysimės senosios operos ir kamerinės muzikos atlikėjo, daugybės tarptautinių festivalių dalyvio, nuostabaus baritono Nerijaus Masevičiaus, jam akomponuos garsus gitaristas, pedagogas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Saulius S. Lipčius, skambinsiantis unikalia Lietuvoje arkiliutnia „Liuto forte“. Be to, Saulius koncertuos drauge su savo talentinguoju sūnumi Teodoru Lipčium, išgarsėjusiu viename iš muzikinių TV pojektų, tad nuobodu tikrai nebus.
Renginys vyks senojoje Dubingių karčiamoje, kur galėsite aplankyti ir Julijos Janus parodą „Slapta meilė“, įkvėptą romantiškos Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorijos. Laukiame šeštadienį, rugpjūčio 19 d. 16 val. Asvejos regionino parko lankytojų centre, Radvilų g. 1, Dubingiuose.

Visą vasarą Dubingiuose vykstantį kultūros festivalį „Pasveikinti karalienę Barborą“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Pranešimas parengtas pagal festivalio organizatorių ir Valdovų rūmų muziejaus informaciją.